Bol nakon vađenja zuba je uobičajena pojava. Ovisno o veličini traume i samome postupku bol može biti od blage do vrlo jake, te može trajati nekoliko dana pa i duže.
Bol nakon vađenja zuba najčešće traje tri dana, a područje sluznice oko mjesta ekstrakcije može biti osjetljivo na dodir i duže vrijeme. Pacijentima se ne preporuča piti vruće, niti ispirati ranu zbog mogućnosti otkidanja ugruška iz alveole, što ostavlja suhu i bolnu alveolu koja ne zarasta sve dok se ponovno ne provocira krvarenje i nastanak novog ugruška.
Najčešća sredstva za kontrolu boli nakon ekstrakcije su analgetici. Važno je napomenuti da je zabranjeno koristiti analgetike na bazi acetilsalicilne kiseline (Aspirin, Andol) koji potiču krvarenje i time sprječavaju nastanak ugruška, te otežavaju cijeljenje rane. Analgetik se preporuča uzeti još za vrijeme trajanja anestezije kako bi otklonili pojavu boli, a kasnije se analgetik uzima prema potrebi.
Bol nakon vađenja zuba je najgora u prvih 12 sati nakon postupka. Uz bol je normalna pojava otoka sluznice i okolnog tkiva, moguća je pojava laganog krvarenja. Kod ekstrakcije umnjaka simptomi mogu trajati i do 3 dana.
Što učiniti:
Prvih 24 sata nakon vađenja zuba preporuča se jesti mekanu/tekuću, mlaku hranu na suprotnoj strani od rane.
Pacijentima se savjetuje da ne puše i ne konzumiraju alkohol da se izbjegne inficiranje rane, te da ne dođe do ispadanja ugruška.
Najčešće već 48 sati nakon ekstrakcije nema značajnije boli.
Ako se bol ne smanjuje, to je najčešće znak da je ugrušak ispao iz alveole i da je nastala suha alveola.
Otok zahvaćenog područja je najveći nakon 48 sati, ali se nakon toga počinje povlačiti.
Ako je otok prisutan i ne smanjuje se, onda se sumnja na infekciju rane i preporuča se antibiotska terapija.
Nakon 72 sata od ekstrakcije bol bi trebala biti minimalna, a otok bi se trebao smanjivati.
U suprotnom se savjetuje ponovni posjet stomatologu.
Ako se rana šivala 7-10 dana nakon zahvata vade se šavovi.
Kako bi se ubrzao oporavak nakon vađenja pacijentima se savjetuje uzimanje analgetika, stavljanje hladnih obloga na zahvaćeno područje, spavanje na povišenom uzglavlju.
Preporuča se prestanak pušenja za vrijeme oporavka.
Svi ovi postupci bi trebali svesti na minimum post-ekstrakcijsku bol, te skratiti vrijeme oporavka pacijenata.