Oralno zdravlje utječe na kvalitetu života omogućujući nesmetani govor, žvakanje i gestikulaciju te utječe i na izgled lica. Ono se odražava na zdravlje cijelog tijela.
Oralne bolesti povezuju se s dijabetesom, bolestima srca i pluća, prijevremenim porodom. Glavni pokazatelj oralnog zdravlja jest postotak gubitka zuba, a njihovi najčešći uzroci su zubni karijes i parodontitis.
Karijes predstavlja najrašireniju bolest u svijetu od koje boluje 80% populacije, odnosno 6,3 milijardi ljudi.
Gubitak zuba dovodi do estetskih i funkcionalnih oštećenja stomatognatog sustava.
Niska svijest pacijenata o posljedicama gubitka zubi, kako pokazuju studije, dovodi do smanjene brige o zubima.
Estetika lica se narušava, mišići i koža više nisu poduprti što dovodi do starijeg izgleda, a kod većeg gubitka broja zuba smanjena je donja trećina lica.
Emocionalno stanje pacijenata se pogoršava, osobe imaju manjak samopouzdanja, što rezultira susprezanjem osmijeha. Prisutne su poteškoće u govoru i žvakanju.
Posljedice gubitka zuba
Gubitkom molara (zub u stražnjem djelu čeljusti), dolazi do promjena u parodontu (pričvrsni sustav zubâ) i okluziji (zagrizu) zbog pomaka ili naginjanja susjednih zuba. Dolazi do promjena u čeljusnom zglobu te mišićima. Gubitkom dodira dvaju suprotnih zuba u zagrizu (molara u gornjoj i donjoj čeljusti) dolazi do atrofije (smanjivanje) i resorpcije alveolarnog grebena (nestajanja kosti).
Patološka migracija ili pomicanje zuba te naginjanje susjednih zuba je posljedica gubitka zuba. Pomak zuba dovodi do stvaranja parodontalnog džepa (prostor između zubnog mesa i zuba). Pomicanje stražnjih zuba rezultira sniženim međučeljusnih prostoroa, gubi se zagriz. Dolazi do pretjeranog opterećenja prednjih zuba, protruzija (lepezasto širenje) i stvaranja dijastema (razmaci između zuba).
Parodont pričvrsni sustav zubâ, koji čine desni, periodontni ligament, cement zubnoga korijena i alveolna kost. Osnovna mu je zadaća pričvršćivanje zubâ uz koštano tkivo čeljusti i održavanje cjelovitosti površine žvačne sluznice usne šupljine.
Promjene u temporomandibularnom zglobu i parodontu stvaraju se zbog pojave nepovoljnih sila pri zagrizu. Sile dovode do proširenja parodontalne pukotine i povećane pomičnosti zuba. Zglob zbog pretjeranog opterećenja reagira bolnošću i disfunkcijom, a moguća je i pojava ukočenosti mišića. Navedene promjene napreduju brže kod pacijenata koji imaju parodontitis.
TemporomandibularnI zglob je zglob između sljepoočne (temporalne) kosti koja se nalazi s postranične strane glave i kosti donje čeljusti (mandibule) na licu i povezanih mišića.
Važnost nadomještaja zuba protetskim nadomjestkom
Lijep i zdrav osmijeh nije luksuz već potreba jer se osobe bez zuba mogu suočiti s čitavom lepezom psiholoških i emotivnih tegoba, kao što su sram i skrivanje osmijeha te gubitak samopouzdanja.
(zubni implantat sa krunom, zubni most, proteza)
nadomjestiti ćemo zube koji nedostaju, omogućiti pravilnu funkciju i spriječiti nastajanje posljedica nedostatka zuba.
Zubne krune se mogu izraditi iz vise vrsta materijala, potpuno oponašaju izgled prirodnog zuba. Boja i oblik se prilagode licu i usnama, te ostalim zubima u čeljusti. Omogućena je odlična funkcija, žvakanje i odgrizanje hrane. Očuvan je zagriz i čeljusni zglob je rasterećen.
Zubni implantat zamjenjuje korijen zuba i time čuvamo kost od razgradnje i atrofije. Kruna na implantatu zamjenjuje vanjski dio zuba.
Zubna proteza se izrađuje u slučaju da je izrada zubnog mosta ili ugradnja implantata nije moguća. Zamjenjuje niz zuba u čeljusti. Funkcionalno i estetski zadovoljava sve potrebe.
Zaboravite na skrivanje osmijeha!
Brine o zdravlju svojih zuba! Prestanite se sramiti svog osmijeha!